Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Jesteś tutaj: / Relacje z imprez / 16-21.08.2022 Jubileuszowy 50. Centralny Zlot Aktywu Krajoznawczego – CZAK

16-21.08.2022 Jubileuszowy 50. Centralny Zlot Aktywu Krajoznawczego – CZAK

Właściwy CZAK rozpoczął się dopiero w czwartek 18 sierpnia, ale nasza ekipa wyruszy ka w drogę już 2 dni wcześniej aby we wtorek jeszcze coś zobaczyć a w środę wziąć udział w wycieczce przedzlotowej. Gospodarzem tegorocznego CZAK-u był Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze a baza zlotu znajdowała się u podnóży Karkonoszy w Przesiece. Mieszkaliśmy w hotelu Markus, który oprócz wygodnych pokoi i dobrego jedzenia oferował także piękne górskie widoki. Program CZAK-u  był bardzo ciekawy i urozmaicony, wycieczki prowadzone były przez wspaniałych przewodników z Jeleniej Góry, zwraca uwagę bardzo dobra organizacja tej wielkiej ogólnopolskiej imprezy.  Na wyjeździe spotkali się krajoznawcy z całej Polskie: od Tatr do Bałtyku.  organizatorzy Nasz Oddział reprezentowały na zlocie 4 panie: Jolanta Guzik, Teresa Paśko, Anna Rużyczka i Teresa Styrczula-Dyrek. Oto jak przedstawiały się poszczególne dni.

Wtorek 16.08.2022

Podróż, choć długa, była wygodna i przyjemna. Najwcześniej przybyła do Przesieki Jola i zdążyła jeszcze odwiedzić Waloński Kamień i wodospad Podgórnej. Nam pozostało oglądanie okolic dworca kolejowego w Jeleniej Górze i popołudniowo-wieczorne spacery po Przesiece.

 

Środa 17 sierpnia 2022 – wycieczka przedzlotowa

Podczas tej wycieczki odwiedziliśmy: Cieplice Śląskie Zdrój, wodospad Szklarki, „Czarci Młyn” w Czerniawie Zdroju, Świeradów Zdrój i zamek Czocha.

 

Czwartek 18 sierpnia 2022

To był pierwszy oficjalny dzień zlotu. Jeszce rano przyjmowano i kwaterowano tych jego uczestników, którzy dopiero teraz dotarli na miejsce. Na wycieczkę 2 autokarami wyruszyliśmy ok. godz. 11.00. Zwiedziliśmy Hutę Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. Potem odwiedziliśmy pałac w Sobieszowie, gdzie powstaje nowe Centrum Muzealno-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. Tam też wysłuchaliśmy krótkiego wykładu o samym Centrum oraz o Karkonoszach. Po popołudniowym odpoczynku w hotelu pojechaliśmy na uroczyste otwarcie zlotu. Odbyło się ono w szałasie Sielanka przy wodospadzie Kamieńczyka. Po oficjalnych uroczystościach była oczywiście  biesiada, występ karkonoskiego folkowego zespołu „Szyszak”, a stowarzyszenia Bractwo Walońskie zaprezentowało tradycje średniowiecznych gwarków walońskich. Nie zabrakło też degustacji specyfiku lokalnego „Likieru Karkonoskiego”. Tak że powrót do bazy zlotu nastąpił już ciemną nocą.

 

Piątek 19 sierpnia 2022

Pierwszym punktem programu było urokliwe miasteczko Lubomierz. Nakręcono tu wiele filmów m.in. „Samych swoich”. Zwiedziliśmy muzeum Kargula i Pawlaka oraz przepiękny barokowy kościół Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa. W Lwówki Śląskim zwiedziliśmy najstarszy w Polsce browar i gotycki ratusz. Zatrzymaliśmy się też przy Szwajcarii Lwóweckiej – grupie malowniczych skał piaskowcowych należących do Parku Krajobrazowego „Dolina Bobru”. Na przedmieściu Wlenia uczestniczyliśmy w uroczystości nadania obwodnicy tego miasta nazwy „Aleja 70-lecia PTTK”. Ostatnim punktem na trasie naszego zwiedzania była XIV-wieczna Wieża Książęca w Siedlęcinie. Na ścianach Wielkiej Sali wieży znajdują się średniowieczne malowidła przedstawiające legendę o sir Lancelocie z Jeziora. Jest to najstarsze na świecie malowidło tego typu o tematyce świeckiej. W wieczornej części zlotu znalazło się otwarcie wystaw kolekcjonerskich,  prezentacja oddziału PTTK „Sudety Zachodnie, spotkanie z członkami Komisji Krajoznawczej ZG PTTK i forum publicystów.

 

Sobota 20 sierpnia 2022

Sobotnie zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty w Chełmsku Śląskim. Obejrzeliśmy kościół wraz z znajdującym się obok niego lapidarium, rynek z pięknymi kamienicami podcieniowymi a przede wszystkim domy tkaczy śląskich. Jest to zespół drewnianych budynków z początku XVIII wieku nazywanych „12 Apostołów”. W jednym z domów mieści się kawiarnia „U Apostoła”, w której skosztowaliśmy tradycyjne ciasto o nazwie „Bomba Apostoła” i zapoznaliśmy sie z historią miejscowości przekazana przez miejscowego historyka-poetę. Następnie odwiedziliśmy Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie. Tam obejrzeliśmy 2 wspaniałe barokowe kościoły: Wniebowzięcia NMP i św. Józefa oraz Mauzoleum Piastów Śląskich. W Kowarach grupa zwiedziła Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, natomiast nasza grupka dodatkowo wybrała się na spacer na kowarską starówkę. Ostatnim punktem programu był Bukowiec z pięknym parkiem i pałacem będącym siedzibą Związku Gmin Karkonoskich. Wieczorem po obiadokolacji można było wysłuchać prelekcji o tradycjach kulinarnych Karkonoszy, historii laborantów, likierze karkonoskim oraz dziejach rodu Schaffgotschów.

 

Niedziela 21 sierpnia 2022

Ostatni dzień zlotu zaczął się deszczowo. Dlatego nie mogliśmy w pełni podziwiać uroków Ogrodu Japońskiego Siruwia w Przesiece. Po spacerze pod parasolami zwiedziliśmy mała ekspozycję prezentującą m.in. zbroje i broń samurajów. Potem zwiedziliśmy Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie zlotu. Potem jeszcze Jarosław Szczyżowski – przewodnik sudecki, człowiek wielu talentów  zademonstrował unikalny instrument muzyczny „handpan”. Po pysznym obiedzie w restauracji „Relax” naprzeciwko kościoła Św. Krzyża (dawny ewangelicki Kościół Łaski) wszyscy uczestnicy zlotu udali się w drogę do domu. Do Nowego Targu dotarłyśmy około północy.