2015.10.16-18 – Wycieczka do Budapesztu
Wycieczka odbyła się w dniach 16-18 paśdziernika (piątek, sobota, niedziela). Uczestniczyły w niej 43 osoby.
Piątek
Podróż z Nowego Targu do Budapesztu zajęła nam około 6 godzin. Po przybyciu do stolicy Węgier natychmiast zaczęliśmy zapoznawać się z jego najciekawszymi miejscami i obiektami. Mimo padającego doć często deszczu udało nam się zobaczyć bardzo wiele. Obejrzeliśmy Lasek Miejski z jego atrakcjami, zamek Vajdahunjad, zabytkowe termy Szechenyi’ego i historyczną stację metra, odwiedzilimy też Plac Bohaterów. Po odpoczynku i zakupach w Hali Targowej przeszliśmy obok gmachu Parlamentu do Bazyliki św. Stefana, której monumentalne wnętrze wywarło na nas duże wrażenie. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji w hotelu odbyliśmy jeszcze nocny rejs statkiem wycieczkowym po Dunaju. Miasto było wspaniale oświetlone i nawet deszcz nie przeszkodził nam w podziwianiu jego uroków.
Sobota
W drugim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy Wzgórze Gelerta z Pomnikiem Wolności i Cytadelą, Kościół Skalny i Wzgórze Zamkowe. Tam z kolei obejrzeliśmy zamek i jego dziedzińce, zmianę warty przed Pałacem Prezydenckim, Baszty Rybackie i zwiedziliśmy Kościół Macieja. W czasie wolnym można było pospacerować po urokliwych uliczkach budapesztańskiej Starówki i podejść do Bramy Wiedeńskiej, obok której znajduje się pomnik króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Po południu odbyliśmy jeszcze spacer po Wyspie Małgorzaty. Bogaty we wrażenia dzień zakończylimy w reatauracji na „Wieczorze Węgierskim” z muzyką cygańską i tańcami.
Niedziela
W ostatnim dniu wyjazdu odwiedziliśmy 3 miejscowości w Zakolu Dunaju. Podziwialiśmy Szentendre – malownicze miasteczko artystów i odwiedziliśmy znajdujšce się tam Muzeum Marcepana. W Wyszehradzie zwiedziliśmy dobrze zachowane ruiny twierdzy na wzgórzu, skąd rozciąga się piękny widok na zakole Dunaju. W Esztergomie zwiedziliśmy Bazylikę i obejrzeliśmy Pomnik Millennijny. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Węgry opucilimy przez Most Marii Walerii – nazwany imiemiem córki Franciszka Józefa i cesarzowej Sissi. Pierwszą miejscowością po stronie słowackiej było Sturovo (dawne Parkany). Przejeżdżaliśmy tam koło konnego pomnika króla Jana III Sobieskiego, upamiętniającego jego zwycięską bitwę z Turkami (bitwa pod Parkanami). Do Nowego Targu dotarliśmy około 21.00.
Mimo nienajlepszej w pierwszym dniu pogody wyjazd należy zaliczyć do bardzo udanych. Jego program był szalenie atrakcyjny. Spanie w hotelu Holiday Beach wręcz lususowe, jedzenie wyśmienite. Dodatkową zaletą naszego hotelu było to, że znajdował się tuż nad brzegiem Dunaju, można więc było odbywać poranne i wieczorne spacery brzegiem drugiej co do długości rzeki Europy.
Pomysłodawczynią wyjazdu, autorką jego programu i pilotem-przewodnikiem była koleżanka Basia Stanisławska. Bardzo jesteśmy jej wdzięczni za opracowanie planu i perfekcyjne poprowadzenie naszej wycieczki. I za załatwienie nam zestawów słuchawkowych, dzięki którym mogliśmy bez przeszkód „chłonąć” przekazywany nam ogrom wiedzy. Dziękujemy Basiu!!!