Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Jesteś tutaj: / Relacje z imprez / 29.09.2023 Obchody 150-lecia zorganizowanej turystyki w Polsce

29.09.2023 Obchody 150-lecia zorganizowanej turystyki w Polsce

W bieżącym roku mija 150 lat od utworzenia pierwszej organizacji turystycznej na ziemiach polskich. Było to Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie. O jego powstaniu zadecydowano podczas spotkania w Kuźnicach w sierpniu 1873 roku, pierwszy statut podpisano 31 grudnia 1873 roku w Nowym Targu. Aby podkreślić, że stowarzyszenie skupiać powinno Polaków ze wszystkich zaborów, w 1874 roku zmieniono jej nazwę na Towarzystwo Tatrzańskie. 2 lata po odzyskaniu niepodległości w roku 1920 organizacja przyjęła nazwę Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i objęła swoim działaniem całe terytorium II Rzeczypospolitej. W obecnie obowiązującym Statucie PTTK znajduje się informacja, że Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (…) powstałe w 1950 roku z utworzonego w 1873 roku Towarzystwa Tatrzańskiego, przekształconego w 1920 roku w Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oraz utworzonego w 1906 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, jest spadkobiercą tradycji i dorobku ideowego, a także następcą prawnym majątku tych Towarzystw.

Z okazji tak doniosłego jubileuszu w sobotę 29 września odbyły się uroczystości  w Zakopanem i Szczawnicy.

Zakopane

W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego odbyła się konferencja złożona z cyklu wykładów zakończona montażem słowno-muzycznym „Znasz Ducha Gór Wysokich?”. Jej uczestnicy obejrzeli również wystawę plenerową poświęconą historii Towarzystwa, mieli też możliwość poznania wystawy muzeum w nowej, bardzo ciekawej aranżacji. Organizatorami uroczystości były Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz Muzeum Tatrzańskie.

Nasz Oddział reprezentowały Teresa Szul i Anna Rużyczka.

 

Zdjęcia wykonała Anna Rużyczka.

 

Na jednej z plansz wystawy plenerowej (zdjęcie poniżej) przeczytać można w punkcie 10, że oddział  TT „Gorce” w Nowym Targu powstał w 1914 roku, po czym była przerwa w jego działalności do 1920 roku. Jak łatwo sią domyślić, spowodowane to było I wojną światową. Mariusz Zaruski w swojej książce „Na bezdrożach tatrzańskich” opisuje wycieczkę narciarską na Turbacz odbytą przez narciarzy z Nowego Targu i Zakopanego 18 stycznia 1914 roku. Stwierdza przy tym, że wyprawa odbyła się z inicjatywy nowo powstałego oddziału TT „Gorce”. Można zatem wnioskować, że oddział „Gorce” powstał w styczniu 1914 roku przed datą wycieczki. Czyli już możemy szykować się do obchodów 110-lecia naszego oddziału.

 

Szczawnica

Z okazji 150 rocznicy powstania PTT, na spotkaniu w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej Oddział PTTK „GORCE”  w Nowym Targu reprezentowali:  Teresa Styrczula – Dyrek , Adam Jachymiak i Jerzy Janowicz. Po powitaniu gości obejrzeliśmy przedstawienie pt:  ” Przyjęcie u Eichborna – Zakopane „Zwierzyniec” , 3 sierpnia 1873 roku” w wykonaniu Teatru Amatorskiego działającego przy Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy.  Uroczysta kolacja na której zainicjowano powstanie Towarzystwa Tatrzańskiego . O historii Towarzystwa Tatrzańskiego opowiedział Jerzy Kapłon prezes ZG PTTK.  Historię Towarzystwa Tatrzańskiego w Pieninach”   przypomniał Ryszard M. Remiszewski KTG PTTK.  Na zakończenie  każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkową „Kartę Legitymacyjną Towarzystwa Tatrzańskiego, kawałek okolicznościowego tortu i lamkę wina.

Zdjęcia wykonała Teresa Styrczula-Dyrek.