4.12.2017 Zakończenie konkursu Euroregionu
W poniedziałek 4 grudnia w siedzibie Związku Euroregion Tatry przy ul. Sobieskiego w Nowym Targu zakończył się konkurs na temat atrakcji przyrodniczych i kulturowych na historyczno-kulturowo-przyrodniczym szlaku wokół Tatr. realizowanego w ramach mikroprojektu pt. „Walory kulturowe i przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Konkurs składał się z 2 etapów.
- Etap I szkolny. Uczestniczyło w nim po 35 uczniów klas 7. (w Polsce) i 8. (na Słowacji, tam dzieci rozpoczynają naukę w wieku lat 6). Byli to uczniowie ze szkół podstawowych w Nowym Targu, Jabłonce. Kieżmarku i Liptowskim Mikulaszu, czyli po 1 szkole z Podhala, Orawy, Liptowa i Spiszu. Dzieci rozwiązywały test złożony z 30 pytań w swoich szkołach. Ich prace zostały przewiezione do Nowego Targu i tu w siedzibie Euroregionu poprawiała je mieszana polsko-słowacka komisja.
- Etap II Finałowy. Wzięły w nim udział trzyosobowe reprezentacje każdej ze szkół złożone z uczniów, którzy w etapie szkolnym uzyskali największą ilość punktów. Test wiedzy składał się z 54 pytań. Część praktyczna konkursu polegała na rozpoznaniu na fotografiach 4 losowo wybranych obiektów przyrodniczych i kulturowych z polskiego oraz słowackiego Podtatrza. Podczas sprawdzania testów przez jury uczestnicy konkursu zwiedzili nowotarski Rynek, Kościół św. Katarzyny oraz Muzeum Podhalańskie. Z przyjemnością informujemy, że I miejsce zajęła stała uczestniczka naszych imprez Zuzanna Udziela ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Targu. Miejsca II i III zajęły dzieci ze Słowacji.
Testy w wersji polskiej i słowackiej były identyczne, połowa pytań dotyczyła obiektów po polskiej i połowa po słowackiej stronie Tatr. Uczestnicy przygotowując się do konkursu korzystali z tego samego przewodnika, który wydano w 2 wersjach językowych i jest dostępny w wersji elektronicznej.
Z ramienia Oddziału PTTK „Gorce” w przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu brały udział Anna Rużyczka, Celina Sordyl, Anna Figura i Teresa Styrczula – Dyrek.
Zdjęcia wykonała Teresa Styrczula – Dyrek.