Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Jesteś tutaj: / Relacje z imprez / 12-14.10.2018 Wycieczka do Opola i w Góry Opawskie

12-14.10.2018 Wycieczka do Opola i w Góry Opawskie

Wycieczka odbyła się w dniach 12 – 14 października 2018, uczestniczyło w niej 29 osób. Program wyjazdu był bardzo bogaty. Poniżej w skrócie wymienione są jego atrakcje.

12.10.18 piątek

Zwiedzanie Opola

  • podziwianie panoramy miasta z tarasu widokowego nad muzeum piosenki,
  • wizyta w amfiteatrze opolskim połączona z brawurowym odśpiewaniem na jego scenie piosenki „Hej bystra woda…”
  • spacer po starym mieście, odwiedziliśmy m. in. kościół św. Trójcy z kaplicą św. Anny stanowiącą mauzoleum Piastów Opolskich, rynek z zabytkowymi kamieniczkami i ratuszem oraz konnym pomnikiem założyciela Opola księcia Kazimierza I Opolskiego, Wzgórze Uniwersyteckie z 2 budynkami Uniwersytetu Opolskiego i Skwerem Artystów,
  • zwiedzenie Muzeum Polskiej Piosenki,
  • zwiedzenie Wieży Piastowskiej.

 

Wizyta w Nysie

  • objazd miasta, obejrzenie go z okien busa. Zobaczyliśmy m.in. system pruskich fortyfikacji twierdzy Nysa.
  • spacer po centrum Nysy a podczas niego: wejście na dziedziniec  bastionu św. Jadwigi, odwiedzenie wzniesionego przez bożogrobców kościoła św.św. Piotra i Pawła, przejście przez Rynek, koło kościoła Wniebowzięcia NMP i dawnego pałacu biskupiego, obecnie siedziby Muzeum w Nysie. Obejrzeliśmy też resztki murów obronnych z XIV – XVI wieku, wieżę Bramy Wrocławskiej i  piękną XVII-wieczna studnię z ręcznie kutą kratą. Na Placu Katedralnym odbywała się właśnie połączona z koncertem uroczystość odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W czasie wolnym można więc było posłuchać pieśni patriotycznych, sfotografować się z żołnierzami w historycznych mundurach albo wstąpić do gotyckiej bazyliki św. Jakuba Starszego i św. Agnieszki.

 

13.10.18 sobota

Willa rodziny Fränkel w Prudniku

Willa pochodzi z końca XIX wieku, obecnie ma w niej siedzibę Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej. Duże wrażenie robią przepiękna elewacja i wspaniale zdobione wnętrza.

Wycieczka na Biskupią Kopę

Góry Opawskie to część Sudetów Wschodnich, leżą na terenie Polski i Czech. Najwyższa w ich polskiej części Biskupia Kopa ma wysokość 890 m npm. Na Kopę podchodziliśmy z Pokrzywnej przez Gwarkową Perć , wiodąca przez nieczynny już kamieniołom łupków fyllitowych. Główną atrakcję trasy, 11-metrowa drabinę,  obeszliśmy bokiem, ale kto miał ochotę, mógł sobie na niej pospacerować do woli w kierunku dół – góra i z powrotem. Po krótkich odpoczynku w schronisku pod Biskupią Kopą wyszliśmy na szczyt i wyżej na wieżę widokową im.  cesarza Franciszka Józefa I już po czeskiej stronie granicy. Na szczycie można było ponadto kupić czeskie piwo (za złotówki) lub zaopatrzyć się w okolicznościową pieczątkę. Zeszliśmy czerwonym szlakiem do Jarnołtówka. W Głuchołazach odwiedziliśmy jeszcze uzdrowiskową część miasta z tężnia solankową w kształcie wieży. Chętni pobiegli jeszcze na Górę Chrobrego, a reszta udała się na zakupy.

Wieczorne ognisko

Nocowaliśmy w ośrodku Banderoza w Głuchołazach. Na terenie ośrodka jest miejsce na ognisko, dlatego sobotni wieczór spędziliśmy na pieczeniu kiełbasek oraz śpiewach i rozmowach przy ognisku.

14.10.18 niedziela

Klasztor franciszkanów na Górze Klasztornej w Prudniku

  • Zwiedziliśmy klasztor wraz z pomieszczeniami, w których w latach 1954-55 więziony był Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński,
  • odwiedziliśmy cmentarz franciszkanów i grotę lourdzką,
  • uczestniczyliśmy w mszy św. w kościele św. Józefa.

 

Spacer po centrum Prudnika

  • objeżdżając miasto oglądaliśmy zabudowania nieczynnych  już Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Frotex”,
  • zwiedziliśmy willę Samuela Fränkla z początku XX wieku. Obecnie mieści się tam zespół szkół,
  • wstąpiliśmy do kościoła bonifratrów pw. św. Apostołów Piotra i Pawła,
  • obejrzeliśmy tzw. Wieżę Woka, pozostałość po murowanym średniowiecznym zamku,
  • odwiedziliśmy Rynek z zabytkowym ratuszem, fontanną, pomnikiem św. Jana Nepomucena i kolumną maryjną,
  • podeszliśmy zachowany fragment  murów miejskich z 2 basztami i Brama Dolną,
  • podumaliśmy sobie koło Studni Miłości przy ul. Sobieskiego.

 

Zwiedzenie pałacu von Bellestremów w Pławniowicach

Oprócz kaplicy zamkowej i wspaniałych pomieszczeń obejrzeliśmy też przepięknie utrzymany ogród zamkowy.

Obiad w restauracji „Panorama” w Pławniowicach

Restauracja znajduje się nad Jeziorem Pławniowickim, dlatego w menu obowiązkowo znalazła się rybka. I to był ostatni punkt programu.

 

Przez cały czas wycieczki była piękna, słoneczna pogoda a jesienne kolory umiliły zarówno wędrówkę górską, jak i zwiedzanie miast. Najmłodsza uczestniczka wyjazdu była 2,5 letnia Lenka, która, zawsze uśmiechnięta, dzielnie zwiedzała z nami wszystkie obiekty na rękach rodziców, w wózku albo nosidełkach.

 

Wycieczkę prowadził Adam Jachymiak.

 

Zdjęcia przysłane przez Krystynę Babiak

Piątek

 

Sobota

Niedziela

 

Zdjęcia wykonane przez Halinę Ścisłowicz

Wszystkie zdjęcia Halinki znaleźć można pod adresem:

https://photos.app.goo.gl/snzCvYZr1K6cHyRU7