18.03.2023 XVII Rajd Górski „Uroki zimy – Zakopane 2023”
Podczas tegorocznego rajdu „Uroki zimy” świętowaliśmy 90-te urodziny Koziołka Matołka. Z czterech ksiąg jego przygód 3 z nich ukazały się drukiem w roku 1933, a ostatnia, czwarta, w 1934. Ponieważ twórca Koziołka Matołka, Kornel Makuszyński, wiele lat mieszkał w Zakopanem, był honorowym obywatelem tego miasta i tam został pochowany, odwiedziliśmy podczas naszego rajdu stolicę Tatr. Poznalimy też postacie sławnych sportowców, szczególnie skoczków narciarskich.
Poniżej przedstawiamy program naszego wyjazdu.
- Odwiedziliśmy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, gdzie znajduje się grób m.in. Kornela Makuszyńskiego i wielu słynnych sportowców. Na grobie pisarza zapaliliśmy znicz.
- „Opolankę’, willę, w której mieszkał Kornel Makuszyński obejrzeliśmy tylko z zewnątrz. Obecnie jest tam muzeum jego imienia, które niestety teraz nie jest udostępnione do zwiedzania. Wstąpiliśmy za to do „Kamilandu”, gdzie obejrzeliśmy wystawę, na której prezentowane są sportowe trofea Kamila Stocha, liczne pamiątki i fotografie. Z bliska podziwiać można było prawie pół tysiąca eksponatów, w tym między innymi medale olimpijskie, Złote Orły czy Kryształowe Kule.
- Ulicą J. Piłsudskiego przeszliśmy pod kompleks skoczni narciarskich na stokach Krokwi. Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę obok siedziby TOPR-u.
- W pawilonie Wielkiej Krokwi zwiedziliśmy wystawę poświęconą historii polskiego narciarstwa. Można było zobaczyć dawny sprzęt i ubiory zawodników oraz obejrzeć filmy prezentujące techniki zjazdu i skoków a także otwarcie zimowej olimpiady w Garmisch-Partenkirchen w 1936 roku.
- Ponieważ wyciąg koło Wielkiej Krokwi powodu przeglądu technicznego był nieczynny weszliśmy na piechotę na sam szczyt skoczni, zatrzymując sie po drodze w wieży sędziowskiej.
- Po krótkiej przerwie na ewentualne kupienie pamiątek i posiłek wróciliśmy do domu.
W wyjeździe uczestniczyło 31 osó, z czego 24 to uczniowie Szkoły Podstawowej w Szaflarach. Wycieczkę prowadziły Anna Rużyczka i Teresa Styrczula-Dyrek.
Zdjęcia wykonały Teresa Styrczula-Dyrek i Anna Rużyczka.