Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Jesteś tutaj: / Relacje z imprez / Sierpień – październik 2024 Znakowanie szlaków

Sierpień – październik 2024 Znakowanie szlaków

Po opieką naszego oddziału znajduje się około 300 km szlaków turystycznych na Podhalu, Orawie, Spiszu i w Gorcach. Zgodnie i przepisami PTTK szlaki te powinny być odnawiane raz na 3 lata. Pieniądze na prace znakarskie przekazywane są nam z Ministerstwa Sportu i Turystyki za pośrednictwem Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Wszelkie prace znakarskie  wykonują Olgierd Pustówka i Mateusz Skupień. W tym roku informacja o przyznaniu  środków dotarła w lipcu.  Po załatwieniu wszelkich spraw formalno-papierowych panowie mogli przystąpić do pracy w sierpniu, roboty zakończono przed 30 września. Z pewnym opóźnieniem, bo dopiero w połowie listopada dostarczono tabliczki drogowskazowe i ich montaż trwał do końca tego miesiąca.   Odnowiono 92,5 km szlaków, ustawiono 8 stanowisk drogowskazowych (słupów) i zainstalowano 28 drogowskazów. Komisyjnego  odbioru prac dokonano we wrześniu i październiku. Wszelkie protokoły i dokumentacja fotograficzna w terminie dotarły do COTG PTTK w Krakowie.

Oto szlaki odnowione w roku 2024

  1. Polica – Przełęcz Beskidy                                             niebieski 15,72 km.
  2. Przełęcz Beskidy – Przełęcz Sieniawska                    niebieski 19,23 km.
  3. Orawka – Zubrzyca Dolna                                           żółty 4,24 km.
  4. Żeleźnica – Szaflary                                                     czerwony   20,75 km.
  5. Nowy Targ – Bukowina Obidowska                           niebieski   4,26 km.
  6. Szaflary – Dursztyn                                                      zielony   16,47 km.
  7. Żeleźnica – Orawka                                                      żółty   12,1 km.

 

W skład komisji odbierających odnowione szlaki weszli: Marek Długołęcki, Elżbieta Długołęcka, Ireneusz Gołębiowski,  Halina Kaczmarczyk, Anna Polak, Maria Waskmundzka, Anna Rużyczka, Teresa Szul, Jan Bryniarski, Krystyna Bryniarska i Teresa Styrczula-Dyrek.

 

Ponadto zajmowaliśmy się kilkoma innymi sprawami związanymi z naszymi szlakami.

1.Na wniosek Rady Sołeckiej wsi Harklowa wystąpiliśmy do Komisji Turystyki Górskiej o wytyczenie 2 nowych szlaków turystycznych:

  • zielony o dł. 5.9 km o przebiegu Harklowa – Koszary Harklowskie – Bukowina (połączenie z Głównym Szlakiem Beskidzkim)
  • ścieżki historyczno-edukacyjnej o dł. 0,9 km na odcinku Harklowa – cmentarz choleryczny.

Wnioski i niezbędną dokumentację przygotował Mateusz Skupień. Obecnie mamy już wymagane zgody na poprowadzenie  nowych szlaków. Prace przewidziane są na rok 2025. Wystąpiliśmy do Wójta Gminy Nowy Targ z prośbą o dofinansowanie pierwszego znakowania.

2. W związku z niszczeniem znaków na niebieskim szlaku z Łopusznej na Turbacz i bardzo nieprzyjaznym nastawieniem właściciela lasu pomiędzy Zarębkiem Średnim i Zarębkiem Wyżnim zwróciliśmy się do sołtysa wsi Łopuszna z prośbą o interwencję w tej sprawie.  Niestety nie dało to żadnych rezultatów. W trosce o bezpieczeństwo turystów wystosowano pismo do Wójta Gminy Nowy Targ z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. Podczas spotkania w Urzędzie Gminy ustalono, że zanim pomyślimy o zmianie przebiegu szlaku Gmina spróbuje przeprowadzić negocjacje w opisywanej sprawie.

3. Proboszcz parafii w Lipnicy Małej zwrócił się do nas z uwagami na temat wyznakowania szlaku zielonego Lipnica Mała – Lipnica Wielka – granica BPN i propozycją drobnej korekty jego przebiegu. Po wizji lokalnej przeprowadzonej przez księdza i kol. Mateusza Skupnia ustalono, że potrzebne prace przeprowadzone zostaną w 2025 roku.

4. Znakarze zgłaszają potrzebą korekty przebiegu szlaku czerwonego na odcinku Kacwin –  Łapsze Niżne. Wskutek niszczycielskiej działalności 2 potoków szlak momentami jest bardzo trudny do przejścia.

5. Ponadto odpowiadaliśmy na kilka uwag i skarg kierowanych go nas za pośrednictwem poczty internetowej.