20-22.06.2025 Pogórze Dynowskie z PTTK O/Gorce Nowy Targ
Dzień pierwszy – piątek
O godz. 6.00 wyjechaliśmy z Nowego Targu. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zespołu Zamkowo-Parkowego w Łańcucie. Zwiedziliśmy ogrody zamkowe i następnie w dwóch grupach z przewodniczkami zamek oraz wozownię. Następnym przystankiem była wieś Markowa, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów oraz Skansen – Muzeum Wsi Markowa. Po kolacji zwiedziliśmy jeszcze Kościół Wniebowzięcia NMP wraz z kryptą książąt Czartoryskich w Sieniawie.
Dzień drugi – sobota
Zwiedzaliśmy Jarosław wraz z Opactwem ss. Benedyktynek, Cerkiew Grekokatolicką p.w. Przemienienia Pańskiego oraz pokonaliśmy Podziemne Przejście Turystyczne pod kamienicami Rynek 4,5,6. Był również czas na wypicie kawy i zjedzenie lodów na jarosławskim rynku oraz odwiedzenie straganów ze starociami. Koleżanka Jola spędziła czas bardziej pracowicie – poszukiwała keszy (geocaching). Po południu zwiedzaliśmy Bazylikę Zwiastowania NMP w Leżajsku, gdzie wysłuchaliśmy pięknej opowieści o kościele. Wieczór spędziliśmy w ogrodzie sieniawskiego pałacu na posiadach:)).
Dzień trzeci – niedziela
Rozpoczęliśmy od obfitego, pysznego śniadania w Oficynie Zespołu Parkowo – Pałacowego w Sieniawie. Była możliwość uczestniczenia w mszy św. w miejscowym kościele, którą odprawiał przystojny wikary:)) lub spędzenia leniwego poranka. Następnie pojechaliśmy do Jawornika Polskiego, skąd wyruszyliśmy w dalszą drogę kolejką wąskotorową „Pogórzanin” z krótkim przystankiem za tunelem w Szklarach. „Pogórzanin” zakończył swój bieg na stacji w Dynowie, skąd autokarem przejechaliśmy w pobliże dynowskiego rynku, gdzie spędziliśmy jeszcze pół godziny. Drugim punktem naszego programu w tym dniu było zwiedzanie największego i jednego z najstarszych drewnianych kościołów w Europie, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościoła p.w. Zwiastowania NMP w Haczowie.
Wieczorem szczęśliwie wróciliśmy do Nowego Targu.
W wycieczce brało udział 40 uczestników. Naszą bazą noclegową były: Spichlerz, Pałacyk Myśliwski i Letni w Zespole Parkowo – Pałacowym w Sieniawie.
Wycieczkę zorganizowała i prowadziła Barbara Stanisławska.
Zdjęcia wykonane przez Krystynę Babiak, Annę Rużyczkę,