Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Jesteś tutaj: / Relacje z imprez / 22-25.06. 2017 – wycieczka na Ziemię Lubuską i do Berlina

22-25.06. 2017 – wycieczka na Ziemię Lubuską i do Berlina

Była to najdłuższa z naszych dotychczasowych wycieczek. W ciągu 4 dni przejechaliśmy 1730 km. Uczestniczyło w niej 27 osób. Program wycieczki przedstawiał się następująco.

Czwartek 22.06.17

Przejazd do Zielonej Góry i zwiedzanie miasta. Obejrzeliśmy: stary Rynek z kamienicami z XVII-XX w. i ratuszem z XVII w., konkatedrę św. Jadwigi (XIII w, przebudowy XV – XVIII w.), Wieżę Łaziebną zwaną Głodową (1487 r.),  kościół MB Częstochowskiej 1746-48 (dawny zbór ewangelicki, konstrukcja szachulcowa), fragmenty murów miejskich, Dom Winiarza, Palmiarnię i  Park  Winny – pamiątka po tradycjach winiarskich miasta. Niezwykle sympatycznym akcentem Zielonej Góry były spotykane na każdym niemal kroku Bachusiki.

Piątek 23.06.17

Wycieczka do Berlina. Pobyt w Berlinie zaczęliśmy od rejsu stateczkiem wycieczkowym po Sprewie. Podczas spaceru obejrzeliśmy następujące obiekty: następujące obiekty: gmach Reichstagu, Bramę Brandenburską, Ulica pod Lipami, kościół św. Jadwigi, Uniwersytet Humboldta, Wyspę Muzealną, Katedrę, Alexanderplatz z wieżą telewizyjną i Czerwonym Ratuszem i  Kościół Pamięci. Był też czas na drobne zakupy.

Sobota 24.06.17

Wycieczka po Ziemi Lubuskiej.  W jej programie znalazły się.

Pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie – Paradyżu.  Zwiedziliśmy kościół św. Marcina i Wniebowzięcia NMP, pierwotnie gotycki (XIV w., przebudowany w stylu barokowym). Pospacerowaliśmy też po klasztornych ogrodach.

Międzyrzecki Rejon Umocniony – bezcenny zabytek sztuki fortyfikacyjnej XX wieku. Budowany przed i na początku II wojny światowej obejmował 106 bunkrów na odcinku ok. 100 km, niektóre połączone podziemnymi tunelami. Jedno z największych w Europie skupisk nietoperzy. Przeszliśmy trasę podziemną (1,5 godz.) i obejrzeliśmy obiekty naziemne (m.in. kopuły strzelnicze i „zęby smoka”).

Łagów – malownicza miejscowość letniskowa na przesmyku pomiędzy Jeziorami: Łagowskim i Trześniowskim zwana „Perłą Ziemi Lubuskiej”. Posiada średniowieczny układ ulic z 2 gotyckimi bramami strzegącymi wjazdu do osady (Bramy: Marchijska i Polska). Weszliśmy na 35-metrową wieżę XIV-wiecznego zamku joannitów, skąd roztaczał się wspaniały widok na miasto i 2 jeziora. Obejrzeliśmy wiadukt kolejowy z 1906 roku, odwiedziliśmy amfiteatr i rezerwat buczyny łagowskiej.  W czasie wolnym podziwialiśmy widoki na oba jeziora, kupowaliśmy pamiątki i degustowaliśmy przysmaki miejscowej kuchni.

Świebodzin – miasto powiatowe liczące  ok. 22 tys. mieszkańców).  zaczęliśmy od zwiedzenia jego starego centrum. Odwiedziliśmy rynek z XVI-wiecznym ratuszem i Ławeczką Niemena oraz gotycki kościół św. Michała (XV w.). Powszechny podziw wzbudziły wspaniałe kwiaty ozdabiające rynek i przyległe uliczki. Potem podjechaliśmy pod monumentalną rzeźba Chrystusa Króla, która oglądana z bliska robi ogromne wrażenie.

Niedziela 25.06.17

Najpierw zwiedziliśmy uczestniczyliśmy we mszy św. w  kościele w Klępsku pod wezwaniem Nawiedzenia NMP.  Jest to budowla szachulcowo – drewniano – murowana z przełomu XVI i XVII wieku.  Świątynia poewangelicka, z niesamowicie bogatymi zdobieniami, jedna z najważniejszych budowli sakralnych w Europie Środkowej, od marca 2017 Pomnik Historii.
Później złożyliśmy wizytę w winnicy Ingrid. wizyta w winnicy połączona z degustacją wina. Gospodarze oprowadzili nas poo winnicy i zapoznali z tajnikami produkcji wina. Później uczestniczyliśmy w degustacji wina połączonej z pysznym poczęstunkiem. Chętni mogli zaopatrzyć się w zapas tego trunku. Podróż powrotna przebiegła bez żadnych niespodzianek, do Nowego Targu dotarliśmy tak jak było zaplanowane około godziny 22.00.

Wycieczkę prowadzili: Anna Rużyczka oraz  przewodniczka po Ziemi Lubuskiej Beata Musiałowska i pilot wycieczki do Berlina.

 

Zdjęcia wykonała Anna Rużyczka.

Czwartek 22.06.2017

 

Piątek 23.06.2017

Sobota 24.06.2017

Niedziela 25.06.2017

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com